Lojalni uczniowie Mesjasza

„Słowo Boże nie jest związane” (2 Tym. 2:9)

2 Tym. 2:8,9

„Pamiętaj, że Jezus Chrystus został wskrzeszony z martwych (...) zgodnie z dobrą nowiną, którą głoszę; w związku z nią cierpię zło aż do więzów więziennych jak złoczyńca. Niemniej słowo Boże nie jest związane”

ODKĄD ŻYJEMY (od 1914 r.) w przepowiedzianym okresie niewidzialnej obecności Jezusa jako panującego Króla, spadają na nas nienawistne represje. Nie dziwi nas to, przecież sam Jezus udzielił lekcji swoim uczniom: „Pamiętajcie o słowie, które wam powiedziałem: Niewolnik nie jest większy od swego pana. Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować.” (Jana 15:20)

A. H. Macmillan opowiada: „W 1918 z racji naszego biblijnego dzieła oskarżono nas o działalność konspiracyjną. (...) Zostaliśmy za winy niepopełnione skazani na więzienie.” Poniższe zdjęcie przedstawia J. F. Rutherforda w więzieniu (rok 1918)

Przeczytaj wspomnienia A. H. Macmillana

pobierz pdf

Elżbieta Abt została aresztowana za poglądy religijne i umieszczona w 1942 roku w KL Auschwitz, podobnie jak tysiące innych Świadków Jehowy w okresie II wojny światowej. Na fotografii obozowej widać jej numer więźnia 24402 oraz symbol IBV („Internationale Bibelforschervereinigung”, niem. Bibelforscher — Badacz Biblii).

Elżbieta wspomina: „Usłyszałam jak (lekarz obozowy) mówił: ‘Badaczy można zawsze rozpoznać’. Była to prawda. Różniliśmy się od innych. Trzymaliśmy się prosto, nie spuszczaliśmy głowy w dół, nie pokazywaliśmy przygnębienia. Wzrok mieliśmy jasny, bez skrępowania patrzyliśmy drugim w oczy. Byliśmy tam przecież jako świadkowie na rzecz imienia Jehowy.”

Przeczytaj całe wspomnienia Haralda i Elżbiety Abtów

pobierz pdf

Deliana Rademakers, młodziutka siostra z Holandii, trafiła do KL Auschwitz również w 1942 roku (numer obozowy IBV 25563). Zmarła zaledwie 21 dni po przywiezieniu (przyjmuje się, że w obozach koncentracyjnych przebywało ponad 3000 więźniów oznaczonych kategorią IBV — Świadków Jehowy — osadzonych za wierność Bogu).

Zobacz książkę Teresy Wontor-Cichy Więzieni za wiarę, Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz (wyd. Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2004)

Inni więzieni Świadkowie Jehowy

Wspomnienia Simone Liebster, uwięzionej jako dziecko

pobierz pdf

Wspomnienia Magdaleny Reuter, z rodziny Kusserow

pobierz pdf

Opracowanie: Biblia.org.pl.  O tej stronie